Vineri, 2024-03-29, 3:00 PM
Bine ati venit Vizitator | RSS

Scoala "Martian Negrea" Valea Viilor

[ Mesaje noi · Membrii · Regulamentului forumului · Cautare · RSS ]
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Moderatorul forumului: Raluca, Giusy  
Forumul profesorilor » Test category » Forumul parintilor » Juankarlos (oiYoViT9UkhW)
Juankarlos
VizitatorDate: Marţi, 2014-09-30, 10:47 AM | Message # 1
Group: Guests





spune:Nadejde=speranta, speranta=incertitudine, itdrenitucine=indoiala, indoiala=necredinta.Interpretare tipic sectară. Chiar nu ştiu cum nădejdea poate să ducă la necredinţă, din moment ce ea eensăşi izvorăşte din credinţă şi trebuie să ducă la drogoste. Sau poate dvstră nu aţi citit capitolul 13 de la I Corinteni?Iar acum despre nădejdea me2ntuirii:1. Trebuie să facem diferenţă eentre me2ntuirea subiectivă realizată de Hristos şi cea obiectivă pe care fiecare o ce2ştigă dea lungul ceNTREGII vieţi prin credinţă, fapte bune şi conlucrare cu harul lui Dumnezeu.2. Ceea ce a afirmat Sf. Pavel a fost spus eentr-un context. Ia eencepeţi cu veretul 6 (II Timotei 4), unde Sf. Pavel spune clar că-şi presimte sfe2rşitul şi abia după aceea adaugă cele redate şi de dvstră. Cineva care a fost răpit pe2nă la alt treilea cer (II Cor 12) este eendreptăţit să spună astea. Nicăieri eensă Biblia nu ne spune să fim siguri de me2ntuirea noastră, ci din contra să priveghem, să ne rugăm şi să nădăjduim.3. Dacă şi eu voi avea o viaţă ca Sf. Pavel, plină de realizări duhovniceşti, şi eu voi putea spune ceea ce a spus Sf. Pavel. Acum eensă este o nebunie să spun aşa ceva, căci nu mă pot amăgi (cum fac alţii) că nu aşi mai avea păcate. Le am şi lupt cu ele Me2ntuirea este un proces, nu un moment, aşa cum cred sectarii.4. Deducţiile dvstră, izvore2te dintr-o credinţă eretică chiar nu mă interesează. Eu nu sunt sigur de me2ntuirea mea, dar asta nu pentru că mă eendoiesc de adevărul credinţei mele, ci pentru că deşi sunt botezat (născut din nou) şi predic şi altora me2ntuirea, nu sunt scutit de a o pierde chiar eu eensumi. Vreţi să spuneţi că primii creştini, să-i luăm pe cei din Corint de exemplu, erau siguri de me2ntuirea lor? Nu vedeţi ce2te trăiri şi zbateri pentru o viaţă mai curată, uneori amestecată cu păcate şi slăbiciuni aveau primii creştini, care au primit botezul chiar de la Apostoli? De ce au aşi fi altfel.Doamne ajută.
 
Forumul profesorilor » Test category » Forumul parintilor » Juankarlos (oiYoViT9UkhW)
  • Pagina 1 din 1
  • 1
Căutare:


Copyright MyCorp © 2024